Nasze gry

Krótko i treściwie – prowadzimy indie RPG.

Co to jest indie?

Słowo „indie” pochodzi od angielskiego independent. Jest to określanie popularne w wielu kręgach, oznaczające produkt wydawany niezależnie  przez autorów – bez udziału wielkich producentów i marek.

W kontekście gier RPG są to gry udostępniane przez autora za darmo lub za niewielką opłatą w internecie, wydawane przez niego osobiście lub dostępne przez serwisy specjalizujące się w tego typu grach, np. DriveThruRPG.

To, że coś jest „indie”, nie oznacza od razu, że nie jest popularne. Apocalypse World jest całkiem nieźle rozpoznawany w środowisku RPG-owym. Nie znajdziecie go jednak na półce obok D&D czy Neuroshimy. My uważamy, że te gry są warte promowania, poznania, zagrania. Nierzadko oferują one niezwykłą mechanikę, ciekawe pomysły czy unikalne settingi.

Kilka przykładów!

Fiasco – Pamiętacie takie filmy jak „Kac Vegas”, „Fargo” czy „Przekręt”? Filmy o zwyczajnych kolesiach i laskach, którzy całkiem przypadkowo trafiają w splot niezwykłych okoliczności, zamieniających ich życie w szalone piekło. Gra od dwóch do pięciu graczy, bez Mistrza Gry i przygotowania. Wszystkie zasady wyjaśniamy na miejscu.

Dogs in the Vineyard – Wiek XIX, Stany Zjednoczone, Dziki Zachód. Jesteście młodymi ludźmi wychowanymi w wierze, posłanymi w drogę, by roznosić wiadomości… i osądzać ludzi którzy zgrzeszyli. Jak postąpi grupa idealistów, gdy zobaczą, co grzech i zepsucie robią z Wiarą ludzi niewielkiej społecznością, o której dobro muszą zadbać. Gra o podejmowaniu decyzji i odczuwaniu ich konsekwencji tak bardzo jak to tylko możliwe.

Apocalypse World – Dynamiczna gra fabularna o ludziach, emocjach i ludzkiej naturze w postapokaliptycznym świecie. Świat Apokalipsy to gra o przetrwaniu, a przetrwanie zależeć będzie od twoich decyzji i pragnień. Co jesteś w stanie zrobić, żeby dostać to czego pragniesz? Do czego możesz się posunąć, by ochronić to, na czym ci zależy? Tutaj nie ma złych odpowiedzi – są jedynie konsekwencje.

Tunnels and Trolls – Oldschoolowa gra o drużynie śmiałków penetrujących lochy pełne niezwykłych skarbów i przerażających potworów. Ten, kto wyjdzie z podziemi, zyska bogactwo i chwałę, Pozostali przypłacą wyprawę życiem lub zdrowiem. Genialna gra z 1975 roku, posiadająca liczne reedycje, będąca niezwykłą alternatywą dla D&D.

Nanogry

Na oddzielne wspomnienie zasługują nanogry. Nazywane są też czasem „game poems” (gry-poematy). Jak sugeruje przedrostek „nano-„, są to gry bardzo małe. Co to znaczy? Zasady i mechanika mieszczą się 200, 500, najwyżej 1000 słów. W niektóre gra się kilkanaście-kilkadziesiąt minut, inne wystarczają by zapewnić rozrywkę przez długie godziny, albo nawet całe kampanie składające się z wielu sesji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: